Reminder

The Scout Office & Scout Shop
are closed all
UofO home games
 


SILVER BEAVER 
Honorees

The Silver Beaver Award is the council-level distinguished service award of the Boy Scouts of America. Recipients of this award are registered adult leaders who have made an impact on the lives of youth through service given to the council. The Silver Beaver is an award given to those who implement the Scouting program and perform community service through hard work, self-sacrifice, dedication, and many years of service.

Year

First Name

Last Name

City

District

2012

Allyn 

Ford

Roseburg

Doug Fir

2012 

Roger 

Haxby Sr.

Eugene

Cascade

2012

J. Lee

Sharp

Roseburg

Doug Fir

2012

Jay

Pscheidt

Corvallis

Benton

2012

Katrina

Sugar

Eugene

Greenwood

2011 

Mike

Miller

Oakland

Doug Fir

2011

Randy

Hledik

Eugene

Greenwood

2011

David 

Hilles

Eugene

Greenwood

2011

Stu

Carlson

Roseburg

Doug Fir

2011

Kelly

Brown

Corvallis

Benton

2010

Laura

Lahey

Springfield

Cascade

2010

Roger

Langlie

North Bend

Chinook

2010

Richard

Mentzer

Deadwood

Greenwood

2010

Gregory

Perry

Corvallis

Benton

2010

Eugene

Regan

Roseburg

Doug Fir

2010

David

Weinkauf

Eugene

Greenwood

2009

Velma

Arnaud

Springfield

Cascade

2009

Dawn

Furtado

Cottage Grove

Cascade

2009

Mike

Koetz

Corvallis

Benton

2009

Corwin

Lewis

Springfield

Cascade

2009

Donn

Merrick

Eugene

Greenwood

2009

Tony

Reyneke

Eugene

Greenwood

2009

Doug Wade Eugene Greenwood

2008

Dorothy

Carlson

Corvallis

Benton

2008

Douglas

Feldkamp

Roseburg

Doug Fir

2008

Rush

Hoag II

Eugene

Greenwood

2008

Scott

Lahey

Springfield

Cascade

2008

Tom

Leech

Roseburg

Doug Fir

2008

Leon

Powell

Roseburg

Doug Fir

2008

Dave

Schwieger

Eugene

Greenwood

2007

Lester

Ellis

Eugene

Greenwood

2007

Christopher

McCullough

Roseburg

Doug Fir

2007

Robert

Perrier

Eugene

Greenwood

2007

Charles

Renn

Corvallis

Benton

2007

Judy

Reyneke

Eugene

Greenwood

2007

Steve

Wildish

Eugene

Greenwood

2006

Mystique

Boswell

Coquille

Chinook

2006

Steve

Gross

Eugene

Greenwood

2006

Cynthia

Hull

Eugene

Greenwood

2006

Russell

Moan

Roseburg

Doug Fir

2006

Jim

Thomas

Eugene

Greenwood

2006

Donald

Williams

Eugene

Greenwood

2005

Debra

Bauer

Eugene

Greenwood

2005

Rebecca

Hansen

Springfield

Cascade

2005

Dan

Howells

Eugene

Greenwood

2005

Gordon

Robertson

Florence

Greenwood

2005

James

Sisson

Corvallis

Benton

2004

Ann

Danby

Eugene

Greenwood

2004

Robert

Davis

Eugene

Greenwood

2004

Peter

Downing

North Bend

Chinook

2004

Kalie

Hartman

Alvadore

Greenwood

2004

William

Kent

Creswell

Cascade

2004

Milton

Plocher

Corvallis

Benton

2004

David

Quanbeck

Winston

Doug Fir

2003

Alan

Gullo

Springfield

Cascade

2003

Randolph

Hill

Eugene

Greenwood

2003

Nadine

Manghelli

Elmira

Greenwood

2003

Tracey

Parker

Roseburg

Doug Fir

2002

Daniel

Bouck

Roseburg

Doug Fir

2002

John

Koch

Monroe

Benton

2002

William

Nollkamper III

Eugene

Greenwood

2002

Joe

Pingelton

Eugene

Greenwood

2002

Jonathan

Stafford

Eugene

Greenwood

2002

Mark

Stueve

Coos Bay

Chinook

2002

William

Weeks

Eugene

Greenwood

2001

Terry

Burrell

Springfield

Cascade

2001

LeRoy

Davis

Roseburg

Doug Fir

2001

Marvin

Jameson

Corvallis

Benton

2001

Les

Pakulak

Lincoln City

Yaquina

2001

Frank

Sharpy

Eugene

Greenwood

2001

Sue

White

Eugene

Greenwood

2001

Gary

Wildish

Eugene

Greenwood

2000

Michael

Bigelow

Eugene

Greenwood

2000

David

Derlacki

Corvallis

Benton

2000

Mary

Fox

Brookings

Wacoma

2000

William

Hall

Eugene

Greenwood

2000

Bill

Manghelli

Elmira

Greenwood

2000

Peter

Mittmann

Corvallis

Benton

2000

Michael

Oxford

Coos Bay

Chinook

2000

James

Wiley

Roseburg

Doug Fir

1999

Keith

Cubic

Roseburg

Doug Fir

1999

Dennis

Graham

Coquille

Chinook

1999

Michael

Johnson

Corvallis

Benton

1999

Penny

Saunders

Springfield

Cascade

1999

David

Vaughan

Junction City

Greenwood

1999

Lee

Wright

Toledo

Yaquina

1998

Gregory

Harper

Eugene

Greenwood

1998

Guy

March

Philomath

Benton

1998

Peter

Mulder

Sutherlin

Doug Fir

1998

Richard

Powell

Corvallis

Benton

1998

Mike

Rice

Winston

Doug Fir

1997

John

Beaton

Corvallis

Benton

1997

Tim

Buehler

Brookings

Wacoma

1997

Ron

Curry

Roseburg

Doug Fir

1997

Alan

Graves

Eugene

Greenwood

1997

Dorothy

Johnson

Eugene

Greenwood

1997

Ed

Nitkowski

Eugene

Greenwood

1997

Strayer

Pittman

   

1996

Lee

Babb

Eugene

Greenwood

1996

Kathy

Bones

Florence

Greenwood

1996

Brent

Long

Sutherlin

Doug Fir

1996

Kenneth

Mischel

Eugene

Greenwood

1996

Hans

Neukomm

Corvallis

Benton

1995

Dick

Bagley

Roseburg

Doug Fir

1995

Len

Butterfield

Corvallis

Benton

1995

Jeannie

Godsey

Myrtle Creek

Doug Fir

1995

Norm

Hoffman

Eugene

Greenwood

1995

Dave

Lyons

Eugene

Greenwood

1995

Don

Miller

Eugene

Greenwood

1994

Michele

Bojanowski

Corvallis

Benton

1994

Timm

Dotson

Eugene

Greenwood

1994

Maxine

Gish

Roseburg

Doug Fir

1994

Bob

Gunther

Coos Bay

Chinook

1994

Alan

Neerenberg

Brookings

Wacoma

1994

Dick

Salsbury

Springfield

Cascade

1993

Karen

Anderson

Corvallis

Benton

1993

Ron

Doan

Roseburg

Doug Fir

1993

Bruce

Meithof

Coquille

Chinook

1993

Ed

Singer

Eugene

Greenwood

1993

Kay

Wilson

Eugene

Greenwood

1993

Zane

Wilson

Springfield

Cascade

1992

Debbie

Bushnell

Myrtle Point

Chinook

1992

Ron

Elliott

Roseburg

Doug Fir

1992

Richard

Ellis

Corvallis

Benton

1992

Jeff

Lynn

Eugene

Greenwood

1992

Gerald

Rice

Springfield

Cascade

1992

Melvin

Rigdon

Newport

Yaquina

1991

Steven

Bone

Coquille

Chinook

1991

Donald

David

Corvallis

Benton

1991

Richard

Lewis

Roseburg

Doug Fir

1991

Charles

Ritz

Toledo

Yaquina

1991

Dale

Romrell

Corvallis

Benton

1991

Donna

Woolley

Eugene

Greenwood

1990

Robert

Beck

Dexter

Cascade

1990

Robert

Bernhard

Corvallis

Benton

1990

Bruce

Brown

Eugene

Greenwood

1990

Doug

Glover

Portland

 

1990

Sandi

Kingore

Roseburg

Doug Fir

1990

Virginia

VanAtta

Elmira

Greenwood

1989

Mike

Bones

Florence

Greenwood

1989

Roger

Evans

Corvallis

Benton

1989

Doug

Harcleroad

Eugene

Greenwood

1989

Jerry

Kingore

Roseburg

Doug Fir

1989

Dick

Lowary

Eugene

Greenwood

1989

Jim

Proehl

Bandon

Chinook

1988

Mike

Bagaason

Eugene

Greenwood

1988

Bill

Bauer

Eugene

Greenwood

1988

Dick

Eisenhauer

Michigan

 

1988

Gene

Johnson

Corvallis

Benton

1988

Tom

Wildish

Vida

Greenwood

   
  Oregon Trail Council  Boy Scouts of America
2525 Martin Luther King Jr Blvd, Eugene OR 97401
541-485-4433  |  web@otcbsa.org